ilar
16 آذر 1401 - 18:45

16 آذر در دانشگاه‌ها چه گذشت؟/ از گفتگوی صریح دانشجویان با رئیسی تا ابتکار جدید یک تشکل

به مناسبت روز دانشجو جمعی از مسئولان کشور از جمله رئیس‌جمهور، شهردار تهران، رئیس سازمان انرژی اتمی، وزیر فرهنگ و ارشاد و جمعی از نمایندگان در مجلس حضور یافتند.

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: به مناسبت روز دانشجو جمعی از مسئولان کشور از جمله رئیس جمهور، شهردار تهران، وزیر فرهنگ و ارشاد، رئیس سازمان انرژی اتمی و جمعی از نمایندگان در مجلس حضور یافتند که در ادامه به آن پرداخته ایم.

بر این اساس روز گذشته نیز جمعی از مسئولین کشور از جمله رئیس قوه قضاییه، رئیس قوه مقننه، شهردار تهران، سخنگوی دولت، سخنگو شورای نگهبان و جمعی از نمایندگان مجلس در دانشگاه‌ها حاضر شده بودند.

 آیت الله رئیسی رئیس جمهور امروز چهارشنبه (16 اذر)  در راستای سلسله جلسات خود با دانشجویان مختلف دانشگاه ها در بین دانشجویان دانشگاه تهران حاضر شد و پای صحبت های دانشجویان نشست.

رئیسی: ۱۶ آذر روز ایجاد امید برای کشور است

آیت الله رئیسی در این نشست عنوان کرد: روز دانشجو نماد دشمن شناسی، دشمن ستیزی و بصیرت و احساس مسئولیت از سوی دانشجویان عزیز است،  ۱۶ آذر روز ایجاد امید برای کشور است و نماد و نمود برای فکر، بالندگی و شتاخت شرایط و وضعیت برای دانشگاه‌هاست‌.

 

 

وی افزود: دانشگاه اتاق فکر و مرکز مشاوره است و من به ارتباط دانشگاه و دولت باور دارم و دانشجویان‌ باید برای حل مسائل دولت را یاری دهند. دانشجویان مسائل جامعه را بیشتر و بهتر رصد می‌کنند و ارتباط با دانشجویان را برای خود افتخار و فرصت مغتنمی برای بهره‌گیری از نظرات نخبگان می‌دانم.

رئیسی در ادامه گفت:‌برخی توصیه کردند امروز دانشگاه نیایم و یا حداقل دانشگاه تهران نیایم ولی من گفتم که دنبال تعطیلی علم و دانشگاه نیستم، بلکه به دنبال گشایش هستم.

در این برنامه نمایندگان تشکل های دانشجویی نیز سخنرانی کردند که در ادامه به آن جزئیات آن پرداخته ایم.

نماینده کانون‌های فرهنگی از دانشگاه تهران:‌ ما در ایران می مانیم و کشور را می‌سازیم

زهرا کمالی نماینده کانون‌های فرهنگی از دانشگاه تهران در این نشست گفت: ما در ایران می مانیم و ایران را می‌سازیم،ما پای کار شما هستیم برای ساختن آینده‌ای بهتر هستیم. ما در ظاهرمان شاید تفاوت داشته باشیم ولی یک اشتراک داریم و آن اشتراک ایران است که میخواهیم برای آن تلاش کنیم.

وی افزود: ما در ایران می‌مانیم و آن را می‌سازیم، این امید را شما می‌توانید پررنگ کنید. جای خوشحالی بود که در اول دولت شما برای مردمی‌سازی دولت اقدامات خوبی انجام شد؛ اما جای ما ۸ هزار کانون در این فرآیند خالی است.

نماینده جامعه اسلامی دانشجویان: دولت شما از همان ابتدا دولت مردمی بوده است

امیر محمد کولانی دبیر کل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نیز در این نشست گفت: آقای رئیسی! خدا را شاکریم که پس از سالیان متمادی میزبان رئیس جمهوری هستیم که غالب وقت خود را نه در طی مسافت بین ولنجک و سعدآباد، بلکه در مناطق دورافتاده ای از اندیکا و ملاعلی و احمدفداله و دلفان، و اکنون نیز در بین اجتماع دانشگاهیان در دانشگاه تهران می گذراند.

کولانی در ادامه گفت:  شعار دولت شما از همان ابتدا، دولت مردمی بوده که تحسین مقام معظم رهبری را نیز در پی داشته است. آقای رئیس جمهور کلید اصلی حل مشکلات، به میدان آوردن مردم است که جز با تمسک به ارزش‌های اساسی انقلاب اسلامی محقق نمی شود؛ اما نباید از این نکته غافل شد که پرداختن به این مسئله موجب بی‌توجهی به نقش نخبگان بعنوان حلقه‌های میانی و راهبر این حرکت مردمی نگردد.

نماینده بسیج دانشجویی: استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی خط قرمز ماست

محمد هادی نصر نماینده بسیج دانشجویی در این نشست گفت: جمهوری اسلامی ایران خط قرمز ماست، دولت صدای معترضین را که صف خود را از اغتشاشگران جدا کرده‌اند بشنود. دشمن میخواهد انتقام همه چهل سال ناکامی خود را با ایرانستان کردن این خاک بگیرد.

وی افزود: با صدای بلند اعلام می‌کنیم که استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی خط قرمز ماست و جلوی هرکس که بخواهد میراث شهدا را خدشه‌ای به آن وارد کند در مقابلش می‌ایستیم. موقع آن است که دولت دردها و گرفتاری مردم را مسئله اصلی خود بداند و صدای معترضانی که صف خود را از اغتشاشگران جدا کرده‌اند را بشنود.

نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی: آشوب‌های سه ماه گذشته حاصل فعالیت‌های دشمن است

نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی نیز در ادامه این نشست عنوان کرد: آشوب‌های سه ماه گذشته حاصل فعالیت‌های دشمن است، ساز و کاری برای اعتراض اقشار مختلف فراهم کنید.

وی افزود: البته این آشوب‌ها در بستر مسائل رقم خورده طی سال‌های گذشته به وجود آمده است، راه اعتراض به عملکرد شما و دولت چیست؟ صف اعتراض را به ما نشان دهید و ساز و کاری برای اعتراض اقشار مختلف فراهم کنید.

 نماینده دفتر تحکیم وحدت: دولت سیزدهم امید را در دل مردم زنده کرد

فاطمه سادات هوشمند نماینده دفتر تحکیم وحدت هم در ادامه این برنامه گفت: وی افزود: امروز به برکت خون آن شهیدان یک زن در برابر رئیس‌جمهور ایستاده است. دولت سیزدهم امید را در دل مردم زنده کرد؛ شما کشور را معطل امضا کری نکردید و آب خوردن مردم را به برجام گره نزدید.

وی افزود: در دولت شما ایران چهار راه دنیا و محل حضور سران کشورهای مختلف شده است. عدم پایبندی برخی مدیران دولت به گفتمان دولت یکی از مشکلات این دولت است، مثلا از ابتدا مشخص بود که ساخت چهار میلیون مسکن با وزیری که مریض احوال باشد شدنی نیست؛ اکنون سوال است که آقای رییسی چگونه می‌خواهد به وعده خود عمل کند.

حضور دوباره شهردار تهران در بین دانشجویان 

علیرضا زاکانی شهردار تهران امروز (چهارشنبه ۱۶ آذر) به مناسبت روز دانشجو به دانشگاه شهید بهشتی رفت و در جمع دانشجویان این دانشگاه به ایراد سخنرانی پرداخت. لازم به ذکر است زاکانی روز گذشته در بین دانشجویان دانشگاه شریف هم حضور پیدا کرده بود.

 

علیرضا زاکانی در این نشست گفت: اینکه رئیس جمهور به کردستان می رود و یک فرد کرد یک شکلات به رئیس جمهور هدیه می کند اما چنان فشاری به آن فرد می آورند که فردا توبه می کند نشان از دیکتاتوری اقلیت دارد.

زاکانی در پاسخ به چند دانشجویی که اجازه صحبت کردن را به وی نمی دادند، بیان کرد: اینها گروه های فشار هستند، گروه هایی که چیزی دستشان نیست و این همه فشار می آورند وای به حال روزی که چیزی دستشان باشد، در حالی که دانشجو باید در کنار صدای بلند، گوش شنوا داشته باشد. 

زاکانی گفت: مشکل کشور مسکن، اشتغال و تورم است ولی کشور در فضای رشد و تعالی است و امروز دشمن فهمیده عده ای می خواهند کار کنند و دشمن می خواهد این اجازه را ندهد، دشمن فهمیده که  اگر امروز عده ای تحقق آرمان‌ها را در دستور کار بگذارند دیگر این انقلاب شکست ناپذیر است.

معاون رئیس جمهور میزبان دانشجویان شد

 محمد اسلامی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم گرامیداشت روز دانشجو که در محل سازمان انرژی اتمی برگزار شد، گفت:گرامیداشت روز دانشجو تکرار این باور است که ایران سلطه‌پذیر نیست و راه عزت و پیشرفت خود را شناخته و دنبال می‌کند.

 

 

وی افزود: در تاریخ کشور ما 16 آذر روز بسیار مهمی است. روزی که دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران در فرآیند سلطه‌ستیزی و مبارزه با استکبار مورد تهاجم قرار گرفتند و در برابر سلطه آمریکایی‌ها ایستادند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه هنوز هم کشور امریکا برخلاف میل و اراده ملت ایران حرکت کرده و مسیر خود را طی می‌کند، تصریح کرد: بعد از این همه سال هنوز هم باور دولتمردان آمریکا همچون گذشته است و تصویر و ذهنیتی که در باورشان دارند را تغییری نداده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد: عده‌ای اقتصاد و معیشت هنرمندان را به بازی‌های سیاسی گره می‌زنند

 محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز امروز چهارشنبه (16 آذر)  در جمع دانشجویان دانشگاه الزهرا (س) حضور پیدا کرد و گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: عده‌ای اقتصاد، فرهنگ و معیشت هنرمندان را به بازی‌های سیاسی گره می‌زنند. قبل از محرم و صفر بیشترین حجم برنامه‌های هنری را در قیاس با سالیان قبل داشتیم.

 

 

وی افزود: بسیاری از برنامه‌های مردمی و کنسرت‌ها را به دلیل اغتشاش تعطیل کردند. امروز هر هنرمندی می‌خواهد برنامه هنری بگذارد، با فحاشی و تهدید جلوی او را می‌گیرند. این مسئله چه نسبتی با آزادی بیان و آزادی کار دارد؟ شغل و معیشت‌شان همین است. مگر یک برنامه هنری برگزار می‌شود، صرفاً برای او درآمدزایی ندارد! عده‌ای معیشت آن‌ها را به بازی‌های سیاسی خود گره زده‌اند.

برنامه متفاوت بسیج دانشجویی دانشگاه تهران

بسیج دانشجویی دانشگاه تهران به مناسبت روز دانشجو در اقدامی جالب میزبان اقشار مختلف از جمله  خانواده شهید عجمیان، آسیب دیدگان بمباران شیمیایی، کودکان پروانه‌ای، بازاریان، کامیان دارن و سربازان آسیب دیده از اغتشاشات بود.

 

 

برادر شهید عجمیان: دشمنان تلاش می کنند ایران را زمین گیر کنند

در این ویژه برنامه خانواده شهید عجمیان  نیز بین دانشجویان حاضر شدند. برادر شهید عجمیان در این برنامه گفت: راه شهید روح الله، راه امام خمینی بود. راه حضرت آقا بود. در کشور های اسلامی، ایران است که فقط قدرت دارد. دشمنان از هر راهی تلاش می‌کنند که ایران را زمین گیر کنند و الان حجاب رو بهانه کردند.

از گاراژها فیلم می‌گیرند و به اسم اعتصاب کامیون داران منتشر می‌کنند

نماینده قشر کامیون داران نیز در این نشست حاضر شد و گفت: شاید شما فیلم هایی رو ببینید و بخاطر نداشتن اطلاعات باور می کنید، از گاراژ ها و پارک کردن کنار جاده برای استراحت فیلم می‌گیرند و به اسم اعتصاب کامیون داران منتشر می کنند. در دوران کرونا خود کامیون داران در صف اول مجاهده بودند و کار را تعطیل نکردند.

* اروپایی ها جز ژست حقوق بشر چیزی ندارند

 حمید صالحی یکی از قربانیان حادثه بمباران شیمیایی جنگ هشت ساله در این برنامه گفت: اروپایی ها جز ژست حقوق بشر چیزی ندارند. قیافه ی اروپایی ها و جنتلمنشان حاشا و کلا باور نکنید. اینها جز بیشرفی، ظلم و ژست انسانیت گرفتم از همه بی‌شرف تر هستند. این کشور فراز و نشیب های فراوانی داشته و  این کشور ثمره خون جوانانی ست که تکه تکه شدند، شما دانشجویان باید این کشور را حفظ کنید

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 901081