ilar
17 آذر 1401 - 14:26

بندرعباس میزبان جشنواره صنایع‌ دستی هرمزگان شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان گفت: اولین جشنواره استانی صنایع‌دستی هرمزگان به میزبانی بندرعباس برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، استان هرمزگان، یکی از استان‌های پر ظرفیت در حوزه صنایع دستی به شمار می‌آید، صنعتی پر زرق و برق و خلاقانه که دامنه‌ فعالیت آن در استان حتی به معلولین نیز سرایت پیدا کرده است و امروزه نمایشگاه و فروشگاه دائمی صنایع دستی ساخته شده توسط افراد دارای معلولیت به ویژه افراد ضایعات نخاعی همواره پذیرای مردم است و برای هدیه به میهمانان خارجی استان از جمله سفرا و رایزن‌های فرهنگی از این محصولات استفاده می‌شود.

صنایع دستی هرمزگان روایتی کهن صنایع از دیرینگی کهن‌سرزمین ایران دارد و نمایشی واضح از برخی مواردی است که مردمان گذشته از آن‌ها استفاده می‌کردند، حصیرهای زیبایی که جای موکت را برای مردمان جنوب می‌گرفته، سبدهای بافته شده از برگ نخیلات، جهله، زری دوزدی، گلابتون دوزی و ده‌ها هنر دیگر که امروزه قابلیت صادراتی نیز دارند و با توجه به قرابت فرهنگی برخی از ‌کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و آفریقا با مردمان خطه جنوب از این محصولات می‌توان به عنوان ظرفیتی صادراتی استفاده کرد.

اولین گام برای بالفعل کردن این ظرفیت‌ها معرفی آن‌ها است، و راه اصلی برای معرفی ظرفیت‌های صنایع دستی برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های مرتبط درون استانی، برون استانی و حتی برگزاری نمایشگاه در سایر کشورها است که می‌توند به تثبیت بازار فروش صنایع دستی کمک شایانی کند.

سهراب بناوند مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان با بیان اینکه اولین جشنواره استانی صنایع‌دستی هرمزگان به میزبانی بندرعباس برگزار خواهد شد،گفت: هدف اصلی برگزاری جشنواره صنایع‌دستی  حمایت از جامعه هنرمندان به ویژه فعالین عرصه صنایع‌دستی و هنرهای بومی و اقوام  است‌.

وی افزود: رویکرد ما برای توسعه صنایع‌دستی تعامل و مشارکت با سازمان‌های مردم‌نهاد است و  برای اینکه بتوانیم گامی در راستای تشویق و ترغیب طراحان، هنرمندان و صنعتگران برداریم تا بیشتر ترغیب شوند از ایده‌های نو و کاربردی استفاده کنند با همکاری سازمان بسیج هنرمندان، 27 تا 30 آذرماه در معبد هندوهای بندرعباس جشنواره صنایع‌دستی استانی را برگزار خواهیم کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان بیان‌کرد: این جشنواره در 18 رشته شامل: آبگینه، مینا، صنایع کاغذی سنتی، نقاشی سنتی، نساجی سنتی، بافته‌های اداری و غیر داری، پوشاک سنتی، کاشی سنتی سفال و سرامیک، صنایع‌دستی چرمی، ساز سازی سنتی، صنایع‌دستی فلزی، صنایع چوبی و حصیری، صنایع دریایی، صنایع‌دستی سنگی، صنایع‌دستی استخوان، رودوزی‌های سنتی، هنرهای سمتی وابسته به معماری و چاپ سنتی برگزار خواهد شد.

بناوند تاکیدکرد: آثار منتخب استانی به دبیرخانه مرکزی و جشنواره کشوری معرفی و در نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی تهران به نمایش عمومی و ارزیابی در خواهند آمد.

وی عنوان‌کرد:  علاقه‌مندان به شرکت در جشنواره می‌توانند در هر رشته با حداکثر معرفی 3 اثر در همان رشته در مرحله استانی اولین جشنواره استانی صنایع‌دستی شرکت کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان ابرازداشت: هنرمندانی که در دو یا چند رشته توانایی ارائه اثر دارند و یا آثارشان به‌صورت تلفیقی است نیز می‌توانند در رشته‌های ذکرشده ارائه اثر به جشنواره داشته باشند.

وی خاطرنشان‌کرد: علاقه‌مندان به شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار خود را تا پایان وقت اداری روز 23 آذرماه به معاونت صنایع‌دستی به آدرس بندرعباس حدفاصل میدان صادقیه و خیابان طلوع ارسال و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 07633628483 تماس بگیرند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 901718